Цікаві факти

Знайомтесь із найдивнішими грибами нашої планети.
Hericium erinaceus
Цей схожий на їжака гриб зустрічається в Північній Америці, Європі та Азії. В різних місцях його нарекли різними промовистими іменами: левова грива, грибна локшина, мавпяча голова та ін. Своє плодове тіло гриб формує на ще живих або опалих листяних деревах, найчастіше в місцях розлому кори або відламаних сучків. Незважаючи на дивний вигляд, цей гриб їстівний — на смак він нагадує м'ясо креветок. Всіяний «голками» красень-гриб занесений до Червоних книг багатьох країн, але для харчової промисловості та медицини (так, він має ще й медичне значення) його переважно вирощують штучно.
Clathrus ruber
А ось це вже точно неїстівний гриб. Носить назву решіточник червоний, росте як правило на залишках гниючої деревини та опалому листі. Плодове тіло має вигляд сферичної решітки, зріла м’якість має неприємний запах. Занесений до Червоної книги України та багатьох інших країн — гриб дуже рідкісний з природно малою чисельністю.
Chorioactis geaster
Химерний та дуже рідкісний гриб прозваний «сигарою диявола» був помічений лише в американському штаті Техас та Японії. В США він зустрічається на мертвому корінні місцевого виду в’язу Ulmus crassifolia, в Японії — дубу. Вчені поки не можуть зрозуміти, чому цей гриб зустрічається лише в двох віддалених один від одного регіонах Землі, які знаходяться приблизно на одній широті.




Двійнята



Вчені стверджують, що кожна дев’яноста вагітність — двійнятами. При цьому

найчастіше близнюки народжуються у чорношкірих, і зовсім рідко — у представників азіатської раси. Вірогідність народження двійнят (особливо однояйцевих) збільшується з віком матері — максимальною вона стає до 40 років, потім падає. Така особливість організму, можливо, пов’язана з підвищенням рівня гормону гонадотропіну. Багато жінок, яких лікували від безпліддя гонадотропними гормонами, згодом народили двійнят. А ось те, що близнюки народжуються через покоління — міф. Генетична схильність до народження близнюків дійсно існує, але вона може не виявлятися через покоління.
Близнюки бувають монозиготними і дизиготними. Дизиготні — якщо були запліднені відразу дві яйцеклітини (зиготи), монозиготні — якщо була запліднена одна яйцеклітина, але потім вона розділилася на дві. Монозиготні близнюки завжди однієї статі, у них повністю співпадає генетичний набір, тоді як у дизиготних близнюків він співпадає тільки на 50%.
Уперше близнюки як об’єкт експериментів зацікавили науку в XIX столітті: у 1876 році англійський вчений Ф. Гальтон опублікував наукову працю «Історія близнюків як критерій відносної дії природи і виховання». З тих пір було поставлено сотні експериментів за допомогою «близнюкового методу» — він і нині є основним способом відбору інформації про роль спадковості і дії середовища на людину.
Найнадійніший варіант — дослідження розлучених монозиготних близнюків: генетичний набір у них однаковий, а умови виховання відрізняються. Така пара із США була описана в 1922 році: дівчинки Джесі і Дратуй були в двотижневому віці віддані на виховання в різні сім’ї і перший раз зустрілися, коли їм було по вісімнадцять років. Вони жили в різних за достатком сім’ях, здобули різну освіту. Проте у них виявився приблизно однаковий рівень інтелекту, обидві були однаково енергійні, багато читали і любили схожі книги, обидві перехворіли туберкульозом. Зустрівшись, вони стали близькими подругами і стверджували, що майже не відрізняються одна від одної.




  1.  Деякі дерева спілкуються між собою , використовуючи хімічні речовини. Якщо жук нападає на якесь дерево , воно виділяє в повітря речовини , які підказують іншим деревам в окрузі , щоб ті теж випустили отруту і відлякали тим самим від себе жуків.

  2.  Якщо ви поставите квітку у воду, що містить чорнило , вона може стати синьою або чорною !
  3.   Дерева ростуть від верхівки , тому якщо ви виріжете своє ім'я на дереві , коли ви (і дерево) ще маленькі , ваше ім'я залишиться на тій же висоті , коли ви станете старше.

  4.  Пожежі поширюються вгору по схилах набагато швидше , ніж вниз. Гаряче повітря , що піднімається від пожежі , висушує дерева на схилі , тому вони горять швидше.

  5.  Існує близько 15 видів  грибів які світяться . Світло деяких з них таке сильне, що при ньому можна читати.

  6.  Фрукт дуріан пахне гниллю - як протухла риба , - але смак у нього чудовий ! Це улюблені ласощі орангутанів .

  7.  Пекуча кропива добре росте на кладовищах - вона пишно розростається на фосфорі , який міститься в кістках.

  8.  У Бразилії зосереджено 30 відсотків усіх тропічних лісів , що залишилися на Землі.

  9.  Листя гігантської водної лілії , яка росте в Амазонці , дуже міцні . На них може спокійно сидіти маленька дитина.

  10.  Картопля походить з того ж сімейства , що і беладона . Якби картопля була відкритою зараз, можливо , вона не стала б продуктом харчування!

  11.  У 1982 році японські вчені виявили насіння магнолії , вік яких 10 тисяч років. Їм вдалося виростити з них дерево !

  12.  Кора секвої не горить. Коли в лісах починаються пожежі , це дерево вигоряє зсередини!

  13.  Одна рідкісна лікарська рослина в Болівії чекає своїх квіток від 80 до 150 років.

  14.  1 раз на рік усі сади Амстердаму відкривають свої ворота для всіх бажаючих.

  15.  Багато хто з нас помилково вважають , що назва горіха - волоський походить від назви його батьківщини - Греції .
  16.  Насправді це не так , батьківщина волоського горіха Азія , в свою назву в Європі він отримав через те , що його продавали грецькі купці.

Рослини оточують нас скрізь: коли ми йдемо на роботу, коли гуляємо з дитиною, їдемо в подорож і навіть вдома у кожної людини знайдеться хоча б одна жива квітка.
Сьогодні ми дізнаємося кілька найцікавіших фактів про рослини.
1. На нашій планеті існує понад 10 тисяч отруйних рослин. Людство давно намагається використовувати ці властивості для полювання на тварин і оборони від ворогів. У художній літературі часто згадується отрута кураре, яку використовували індіанці Південної Америки, обробляючи нею наконечники стріл. Вона складалася з суміші декількох екстрактів рослин чілібуха (стрих-ніс, хондодедрон). А тубільці в Центральній Африці використовували отруту з насіння ще одної отруйної рослини — строфанти. Ця страшна отрута володіє неймовірною силою і миттєво вбивав найбільших тварин.
В основному отруйні рослини знаходяться на території тропічних країн. В лісах Сполучених Штатів, а також на Антильських островах росте справжнє «дерево смерті» — марцінелла. Воно випускає такі отруйні речовини, які небезпечні для людини: варто трохи постояти поруч з цим деревом і можна заробити важке отруєння.
Але і в помірному поясі росте безліч отруйних рослин. Найнебезпечнішими вважається сімейство пасльонових: беладона, дурман, блекота, а також сімейство зонтичних: собача петрушка, віх отруйний, болиголов плямистий.
2. Виявляється, що на планеті Земля існує дивовижний гриб, який на смак нагадує курку. Трутовик сіро-жовтий росте гронами, а ширина його капелюха досягає 40 см. В деяких частинах Німеччини та Північної Америки його вважають делікатесом.
3. Дивно, але рослина цератонія дає завжди гранично однакове насіння, які важать 0,2 г. В давні часи вони використовувалися ювелірами в якості гир, а тепер ця міра називається каратом.
4. Наша планета сповнена дивовижних рослин. Одним з них є райдужний евкаліпт з острова Мінданао. Він славиться надзвичайно красивою різнобарвністю кори. Кора всіх евкаліптів з часом відшаровується у вигляді безлічі вузьких смуг, а на місці старої, облізлою з’являється нова кора. У міру свого старіння вона змінює своє забарвлення. Спочатку кора має яскраво-зелений або темно-зелений колір, у міру зростання і старіння вона стає блакитною, пурпуровою, а потім рожево-помаранчевою. Наприкінці ж свого існування кора набуває коричнево-малинового відтінку.
5. Напевно, кожна людина в своєму житті чула про такий багаторічне і дивовижне дерево, як баобаб. Воно росте в більшості своїй в африканських саванах. Це саме товсте дерево на всій планеті Земля. Його середня висота становить близько 18-25 м, а окружність стовбура при такій висоті — більше 10 метрів. Існують навіть екземпляри з окружністю в 50 м в обхваті! Тривалість життя баобаба коливається від тисячоліття до 5,5 тисяч років.
Найцікавіші факти про рослини6. Скажений огірок — це рослина, що належить сімейству гарбузових, яка мешкає на берегах Чорного та Середземного морів. Свою назву він отримав завдяки незвичайному способу розсіювання насіння: дозрілий плід огірка навіть при легкому дотику відстрибує від ніжки і з отвору з силою викидається на величезну відстань в 12 метрів маса слизу з насінням.
7. Бамбук — саме швидкозростаюче дерево в природі нашої планети. Він росте в Південній і Східній Азії і в добу збільшує свою висоту на 0,75-0,9 м / добу.
8. Найдавніша рослина на Землі — морські водорості. Вони існують близько 1 тисячі мільйонів років.
9. Природою нашої планети було створено чимало дивовижних рослин. Одним з них є чудо-дерево під назвою пальма ротанга. Її дуже товсті лазаючі стебла тягнуться на відстані до 300 метрів.
10. Серед рослин існує чимало паразитів. Повилика — паразит, який не має власного листя і коренів. Харчується вона виключно соками свого господаря, чиє стебло вона обвиває.
11. Ярета — незвичайна, дивна рослина, що росте в Перу, Чилі, Болівії, Аргентині. Нижче 3000-4000 метрів над рівнем моря її не виявиш. З вигляду ця рослина здається величезною, однак, насправді, це безліч окремих паростків. Місцеві жителі використовують Ярету як паливо для приготування їжі.
12. Ловеласи Індії часто користуються унікальним деревом Кеппел. Його плоди надзвичайно запашні: варто їх спробувати і людина починає пахнути фіалкою.


Цікаво, як довго живуть тварини?

Довгоживучі види зустрічаються на різних ступенях еволюційного розвитку тварин.
З багатоклітинних тварин губки живуть до 10— 15 років, представники різних груп черв’яків від 1-3 до декількох десятків років, павуки 4—5 роки, а іноді до 20 років (це самки тарантулів), ракоподібні — від декількох тижнів (дафнія) до 50 років (омари).
Комахи живуть недовго, але деякі види можуть досягати віку до 40—60 років.
Тривалість життя молюсків — до 100 років, проте багато видів молюсків живуть по декілька місяців або навіть тижнів.
З хребетних: осетрові живуть до 50—100 років, гігантська саламандра — понад 50 років, тритони — до 25—30 років, жаби — до 12—13 років, крокодили і черепахи доживають до 50—150 років.
З птахів: ворони, білий пелікан, папуги живуть до 50—70 років, а чайки, журавлі, африканський страус — до 30—40 років. Деякі ссавці — до 70-110 років.
Дрібні гризуни (миші, щури) живуть до 3— 4 років, хижаки (кішка, леопард, лев, собака, вовк) — до 25—30 років, парнокопитні (свиня, вівця, корова, олень, лось) — до 15—30 років, непарнокопитні (зебра, кінь, слон) — до 30—70 років, мавпи (орангутанги, шимпанзе) — до 25—45 років.
Рекордсменом по довгожительству серед ссавців є гренландський кит, тривалість життя якого може досягати 150 років.


Дещо про корисні бактерії

Коли говорять про бактерії, багато хто відразу представляє шкідливі організми, які розносять хвороби. Але справа в тому, що існує більше двох тисяч різних видів бактерій і більшість з них є корисними для живих організмів.
Бактерії викликають гниття загиблих рослин і тварин на землі і в воді. Без цих бактерій земля була б вкрита різними мертвими рештками. Переробляючи складні речовини, бактерії розкладають їх на прості. Ці речовини повертаються в грунт, воду і повітря, де можуть бути використані рослинами і тваринами.
Бактерії відіграють важливу роль у травному процесі людини та інших тварин. Їх дуже багато в кишечнику. Ці бактерії беруть участь у процесах травлення. У той же час вони виробляють вітаміни, які використовує потім організм.
Бактерії необхідні для підтримки життя. Наприклад, азотовмісні бактерії живуть у ґрунті і допомагають перетворити азот в речовини, які потрібні для рослин. А людина ці рослини вживає в їжу.
Бактерії необхідні в процесі бродіння при виробництві сиру і оцту. Такий же процес відбувається у промисловому виробництві фарб, пластмас, косметичних товарів і кондитерських виробів. Бактерії потрібні для одержання деяких напоїв. Бактерії використовуються у виробничих процесах із заготівлі тютюнового листя, виробленні шкір, зняття оболонок з зерен кави і какао, відділенні певних волокон в текстильній промисловості. Тому можна зробити висновок, наскільки бактерії важливі в житті людини.





Немає коментарів:

Дописати коментар